Дуб Максима Залізняка – реліктова пам’ятка Черкаської області

Дуб Максима Залізняка – реліктова пам’ятка Черкаської області

Хочеш знати більше про історію рідного краю? Пройтися легендарними стежками героїв минувшини? Доторкнутися до ботанічної пам’ятки, якій 1100 років та яка багато чого бачила на своєму віку? Тоді тобі сюди, до приватна садиба Диво Край Головківка. Звідси ти можеш обрати собі будь-який пізнавальний маршрут.

Усього за 20 км від Диво Краю знаходиться відоме урочище Холодний Яр. А в ньому «патріарх» українських лісів – Дуб Залізняка. Висота його 30 метрів, ширина обхвату стовбура 9 метрів, вік – 1100 років. Це дерево є одним із природних чудес України, державною пам’яткою природи місцевого значення. А також є одним із найстаріших дубів нашої країни та входить до десятки найстаріших дубів Європи. Опікується ним Національний історико-культурний заповідник «Чигирин».

За свій вік дуб став свідком багатьох подій. Адже росте на території, повз який проходив так званий Чорний шлях. Саме ним половці та татари вели козаків-бранців, аби продати у турецьку неволю. І саме тут, під цим дубом, за легендою, збирались повстанці під керівництвом полковника Максима Залізняка та давали обіцянку боротися проти поневолювачів. У пам’ять про це дуб назвали його іменем.

Загалом, за даними науковців поселення в урочищі Холодний Яр існували ще за часів неоліту. Згодом скіфи створили тут протомісто, яке оточили валами та укріпленнями. Ось чому у лісах так багато курганів. Вважають, що давньогрецький історик Геродот саме тутешніх жителів називав скіфами-орачами.

За легендами під ошатним Дубом Залізняка відпочивали у свій час та набиралися сили й наснаги Богдан Хмельницький, Северин Наливайко, Тарас Шевченко… Великий «Кобзар» творив тут поему «Гайдамаки», вірш «Холодний Яр» та написав картину «Дуб на хуторі Буда». Тому й місцина ця унікальна, атмосфера тут енергетична.

Нині часто місцеві жителі та деякі туристи приходять до Дуба, аби просто тихо посидіти, подумати, помедитувати. Подейкують, що ті, хто знаходяться біля нього отримують силу, міць, здоров’я та енергію, а якщо загадати бажання – воно обов’язково здійсниться.

 Науковці ж вказують, що Дуб виділяє корисні фітонциди, які позитивно впливають на імунітет людини та її дихальну систему.

За свій вік Дуб-патріарх пережив шість ударів блискавиці. Але вцілів, вистояв і продовжує жити.

Тож, поселившись у приватній садибі Диво Край Головківка у тебе буде унікальна можливість спробувати природної «психотерапії» Дуба Залізняка!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Онлайн замовлення


    Наші контакти

    Телефон: +38(093) 937-14-51

    Email: dyvokray.che@gmail.com

    Адреса: Черкаська обл., Чигиринський район, с. Головківка